Sztorik

A tradíció menő

A finom túró és az étcsokoládé ötvözete, a túródesszert vagy más nevén túrórudi nekünk, magyaroknak nem csupán egy egyszerű hétköznapi finomság, hanem a magyar édességek egyik ikonja, egy kis szelet kedvesség és sokaknak nosztalgia. Népszerűsége évtizedek óta töretlen és bár sokan hazai kuriózumként tartják számon, valójában nem magyar találmány.

Mignon, rudi vagy túródesszert?

A túrós desszertek története szorosan összefonódik a magyar édességkultúra alakulásával, viszont az első túrós rudacskák mégsem Magyarországon láttak napvilágot. 1954-ben négy magyar szakember moszkvai utazásuk során találkozott először a mai túródesszertként ismert édesség elődjével, a túró mignonnal, amelynek csokoládés bevonó masszája nem roppant, belseje pedig sokkal krémesebb volt. Valószínűleg a túró, vaj és zsír keverékéből készült, cukrozott és csokoládéval bevont, lágy állagú, hengeres forma adta az ötletet egy speciálisan a hazai ízlésvilágnak megfelelő túrós édesség megalkotására. Miután hazatért a négy szakember a termék fejlesztésével a budapesti, Erzsébetvárosi tejüzem művezetőjét, Mandeville Rudolfot bízták meg. Sokan őt tartják a Túró Rudi márkanév ihletőjének is, ám az elnevezés valójában Klein Sándor, a Budapesti Műszaki Egyetem oktajójának nevéhez fűződik, akire a név megalkotásán túl a kedves, copfos kislányos legelső csomagolás kitalálása, sőt, a bevezető reklámkampány feladata is hárult. A csomagolás eleinte kézzel történt, úgy, hogy megcsavarták a papírt a rúd két végén, és csak a 80-as évekre álltak át fémfóliás csomagolásra.

Meglepő módon a Túró Rudi név kezdetben nem aratott elsöprő sikert: a Hírlapkiadó Vállalat reklámcsoportjának akkori vezetője erkölcstelennek minősítette, és megtagadta közzétételét lapjaiban. Eleinte a termék szavatossági ideje mindössze három napos volt, ebből pedig egy nap el is ment a szállítással. Mindezek mégsem jelentettek akadályt: az üzletekben szinte azonnal elkapkodták, úgyhogy hamar hiánycikké vált. Az 1980-as évekre realizálták, hogy mégis mekkora az igény a túródesszertekre, ezért egészen 300 000-re növelték a napi darabszámot.

Kiváló magyar márka

A ma kapható túródesszertek között van egy, amelynek nemcsak az alapreceptje, de a csomagolása is kifejezetten a retro idők nosztalgiáját idézi. A Kockás túrórúd megalkotói olyan házias ízű túródesszertet álmodtak meg, amely visszaidézi a 70-es, 80-as évek világát – amikor hétfőn szünetelt a tv adás, a vidéki utcákon még jártak a lovaskocsik, és a tej tényleg képes volt megaludni. Ragaszkodnak ahhoz, hogy csupa egyszerű, természetes, de minőségi alapanyag felhasználásával készüljön ez a túrós édesség: a tradicionális magyar, rögös túrót kifejezetten ehhez a termékhez kifejlesztett roppanós étbevonó borítja. A régi szép időket idéző kockás terítőről pedig a nevét is kapta a túródesszert. Hosszú évekig bérgyártásban készültek a Kockás termékek, ám 2023-tól a jogtulajdonos és forgalmazó, Piros Kockás Kft. saját tejüzemében történik a gyártás Herceghalmon. A kiváló magyar márkákat díjazó MagyarBrands programban 2023-ban Kiváló fogyasztói márka elismerésben részesült.

 

 

 

 

Fotó: Fortepan

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük