A munkavállalók a vállalat legértékesebb erőforrásai, elégedettségük közvetlen hatással van a cég teljesítményére és hírnevére. A munkáltatói márkaépítés ezért fontos része a vállalati PR-nak, hiszen nemcsak a tehetségek bevonzását és megtartását segíti, hanem hozzájárulhat egy összetartó és motivált vállalati kultúra kialakításához is.
A MagyarBrands program egyik szívügye, hogy megtalálja és támogassa Magyarország legkiválóbb hazai márkáit, ezért 2018-ban új kategóriával bővítette kiválasztási rendszerét. A kiváló fogyasztói, üzleti és az innovatív márka kategóriákban díjazottak számára lehetővé tette, hogy munkáltatóként is megmérettethessék magukat.
„A munkáltatói márkaépítés nem egyszerű feladat, hiszen több terület, a marketing, a PR és a HR összefogását teszi szükségessé. Nagy örömünkre szolgál, hogy a legkiválóbb magyar márkák között több munkáltatóként is jól helytáll, és idén, az elmúlt hat évhez hasonlóan kötelességünknek érezzük a piac figyelmét ezekre a kiválóságokra is ráirányítani”– mondta László Géza, a MagyarBrands programigazgatója a kategória kapcsán.
Pályázzon Ön is!
A MagyarBrands „Kiváló Munkáltatói Márka” díj kizárólag pályázat útján szerezhető meg. A pályázaton való részvétel minden márka számára díjmentes. A pályázat feltétele, hogy a pályázó márkának rendelkeznie kell az adott évben elnyert MagyarBrands címmel, bármely (egy vagy több) alapkategóriából.
A kiválasztás fontos szempontja a munkáltatói márkaépítési gyakorlata a vállalatnál, a megfogalmazott munkáltatói vízió, és a megvalósítására tett gyakorlati intézkedések összhangja. A pályázat során a márka minimum 10 munkavállalójának elégedettségi kérdőívet is ki kell töltenie. A díjazottak jogosultak használni a MagyarBrands Kiváló munkáltatói márka pecsétet, melyet korlátozás nélkül beépíthetnek a kommunikációjukba.
Pályázni a MagyarBrands weboldalán kitöltött online kérdőíven keresztül lehet, 2024. október 14. és november 15. között.
Ha kiváló munkáltatóvá szeretne válni, érdemes néhány kulcsfontosságú területre különös figyelmet fordítania.
1. A HR-adatok rendszeres elemzése elengedhetetlen.
Vizsgálják meg a vállalat fluktuációs rátáját, béradatokat egy adott naptári év során, hogy azonosíthassák a fejlesztendő területeket.
2. A munkáltatói márkaépítésben kiemelt jelentősége van a következetes online és offline kommunikációnak.
Határozzák meg és tartsák fenn a munkáltatói víziót, valamint a márkaígéreteket (EVP-k), hogy egyértelmű és vonzó képet mutassanak a vállalatukról.
3. Fokozzák a munkahelyi vonzerőt!
Ezt béren kívüli juttatásokkal és olyan intézkedésekkel tehetik meg, amelyek a munkáltatói környezet javítását, illetve a dolgozói lojalitás erősítését célozzák.
4. A munkavállalói elégedettséget rendszeresen mérjék anonim kérdőívekkel.
Ezek közvetlen visszajelzést biztosítanak a dolgozók tapasztalatairól, így célzottan javíthatnak a munkahelyi kultúrán.
Pályázati űrlap és feltételek: www.magyarbrands.hu