Az innovációs megoldásoknak köszönhetően ma már egy modern épület mindent mér, mindent tud, mindent lát, és minden adat elérhető olyan informatikai rendszerben, adatbázisban, ahonnan ezek az adatok kinyerhetők egyrészt a tulajdonosnak, másrészt az üzemeltetőnek. Ezáltal sokkal átláthatóbban, hatékonyabban és olcsóbban lehet üzemeltetni egy modern épületet, mint egy elavult társát.
Vágó László, a STRABAG Property and Facility Services Zrt. vezérigazgatója szerint nem szabad megfeledkezni arról, hogy az üzemeltetés egy nagyon emberközpontú tevékenység, amit a robotika megjelenése sem fog megváltoztatni. Igaz, hogy a robottechnológia a jövőben javíthatja a minőséget és csökkentheti a költségeket, de az üzemeltetés során mindig szükség lesz egy emberre, aki megfelelően tud kommunikálni a bérlőkkel, megrendelőkkel. Az üzemeltető cégek számára jelentős problémát fog okozni a munkaerőhiány. Egyre kevesebb a szakember, így biztosan várható, hogy a cégek munkaerőköltsége növekedni fog.
Vágó László szerint egy mérnök számára nagy perspektívát jelenthet az épületüzemeltetési szektor, mivel jobb feltételeket és magasabb fizetést tud biztosítani a számára. Jelentős kihívást jelent az épületüzemeltetési piac számára, hogy a fiatalok nagy többsége nem ismeri ezt a szakmát.
Tegyük hozzá, hogy a negyedik ipari forradalom és a munkaerőhiány mellett a környezeti változásokat is figyelembe kell venni a jövőben. A klímaváltozás az egyik legfontosabb környezeti kihívás. A rendelkezésre álló energia hatékony felhasználásának növelése érdekében egyre jelentősebb szerepet kapnak a fenntarthatóbb épületek. A fenntarthatóbb megoldások hatással lesznek az épülettervezésre, az üzemeltetésre és a karbantartásra, ezáltal az egész szektorra is.
Jól látható, hogy az épületüzemeltetés területén is számos változás várható a negyedik ipari forradalom, a digitalizáció és a klímaváltozás hatására.