A magyarok szívesen élnek a béren kívüli juttatásokkal és a részletfizetés is egyre népszerűbb – derül ki a pepita.hu legfrissebb felméréséből. Mindhárom vizsgált eszköz növeli a költési hajlandóságot; a SZÉP-kártya tulajdonosok 2/3-a állítja, hogy így összességében többet költ. Bár szűkebb a felhasználók köre, az egészségpénztár is kedvelt juttatás, elsősorban gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, egészségmegőrzésre fordítják. Nő a nyitottság a részletfizetés iránt is, a megkérdezettek csaknem fele már vett fel áruhitelt, vagy fontolgatja, hogy így vásároljon.
A dinamikusan fejlődő e-kereskedő, a pepita.hu rendszeresen végez átfogó kutatásokat a hazai piac sajátosságairól a vásárlói igények jobb megértése és kiszolgálása érdekében. A számos rangos díjjal elismert marketplace és webáruház a 2025. március 22. és április 1. között végzett legfrissebb online felmérésében a SZÉP-kártya, az egészségpénztár és az áruhitel használatával kapcsolatos szokásaikról kérdezte a magyar fogyasztókat.
A SZÉP-kártyával többet költenek a magyarok
A kutatásból az derül ki, hogy a Széchenyi Pihenőkártya mára nemcsak a belföldi turizmus és vendéglátás motorja, hanem a magyarok mindennapi pénzügyi tervezésének is szerves része lett. Dorcsinecz József, a Pepita Group társalapítója szerint a felmérés azt mutatja, hogy a felhasználási körök idei bővítése valódi igényekre válaszol. A SZÉP-kártya tulajdonosok kétharmada havonta többször is használja cafeteria keretét, 13% havonta egy alkalommal, 21% évente néhány alkalommal költ a kártyáról.
A kutatás fontos tanulsága, hogy a SZÉP-kártya valódi többletfogyasztást generál: háromból kettő kártyabirtokos nyilatkozott úgy, hogy összességében többet költ annak köszönhetően, hogy ez a lehetőség rendelkezésére áll, harmaduk ráadásul arra számít, hogy idén többet használja a kártyát, mint az előző évben.
A költési célokat tekintve a melegétel vásárlása a legnépszerűbb: a SZÉP-kártyások kétharmada étkezésre fordítja a keretét, míg második befutó az utazás- és szállásfoglalás. A kártyatulajdonosok mintegy 18%-a költ felújításra, 8%-a pedig sportrendezvényekre, kulturális belépőkre.
A 2025-től elérhető lakásfelújítási lehetőséggel jelenleg kevesebben terveznek élni.
Arra a kérdésre, hogy ha a SZÉP-kártya kerete még szabadabban felhasználható lenne, mire költenének belőle, a válaszadók többsége praktikusan ruházatra, háztartási cikkekre és elektronikai eszközökre fordítaná a támogatást.
Egészségpénztár gyógyszerekre és a család egészségére
A felmérésben résztvevők harmada rendelkezik egészségpénztári tagsággal. 58% egyéni befizető, 36% esetében a munkáltató biztosítja a hozzájárulást, míg 6% esetében valamely családtag fizet be a számlára. A pénztártagok kétharmada kizárólag olyan helyen vásárol, ahol elfogadják az egészségpénztári kártyát, míg 20% számára ez nem meghatározó szempont, mert utólag benyújtja a számlát.
Az egészségpénztárral rendelkezők körében a legnépszerűbb költési cél a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök vásárlása. Sorrendben ezután egészségügyi szolgáltatásokra (pl. vizsgálatokra, kezelésekre), a családtagok egészségügyi kiadásainak fedezetére, egészségmegőrzésre és prevencióra (pl. szűrésekre, vitaminokra), illetve baba-mama termékekre és szolgáltatásokra használják fel az összeget.
Egyre többen nyitottak az online áruhitelre is
A kutatás eredményei szerint csaknem minden negyedik (24%) válaszadó élt már online áruhitellel, míg további 20% nyitott rá, és fontolgatja a lehetőséget. Ez azt jelzi, hogy a fogyasztók egyre inkább terveznek tudatosan, és a részletfizetési konstrukciót eszközként használják a nagyobb kiadások átgondolt ütemezésére. Az is jól látszik, hogy a megfelelő hitelkonstrukció valós segítséget jelenthet a vásárlási döntések meghozatalában: a válaszadók 30%-a jelezte, hogy szívesebben vásárolna, ha elérhető lenne áruhitel egy webáruházban.
*
A felmérésről:
A Pepita.hu 2025. március 22. és április 1-je között online felmérést végzett, melyet 983 kitöltő küldött be. Bár a mintavétel nem reprezentatív Magyarország lakosságára nézve, a kutatás eredményei alkalmasak a főbb trendek és attitűdök bemutatására. A kutatásban 660 SZÉP-kártyával rendelkező válaszadó vett részt, és az ő válaszaik képezték az elemzés alapját. 63% nő, 37% férfi. A 46–55 évesek 36%, a 36–45 évesek 28%, az 56–65 évesek 21%, a 26–35 évesek 12%, a 18–25 évesek 2%, a 66 év felettiek pedig kevesebb mint 2%. A válaszadók jelentős része vidéken él: 33% kisvárosban, 28% faluban vagy községben, 24% vidéki nagyvárosban. Budapesten 15% él.
A Pepita.hu-ról:
2017-ben indult marketplace és webáruház, ahol szinte minden egy helyen beszerezhető. 2000+ regisztrált partner, a saját és a marketplace kínálat együttesen több, mint 3 millió termék. Az oldalon havonta több, mint 4 millió látogatást mérnek, aktív felhasználószáma (akik az elmúlt 365 napban rendeltek) 2024-ben meghaladta az 1 milliót. A gkid eTOPLISTA 2022 rangsorában 12. hely a legnagyobb forgalmú e-kereskedők között. Az 5 milliárd forint feletti forgalmú magyar kereskedők rangsorában 5. helyezés. 2023-ban 6. helyen a legnagyobb forgalmú e-kereskedők között. Az 5 milliárd forint feletti forgalmú magyar kereskedők között 3.helyezés.
2023-ban a pepita.hu bekerült a Forbes Digital Heroes ligájába, köszönhetően a kiemelkedő (56%-os) árbevétel növekedésnek.
A Deloitte Fast 50 – 2023 „Companies to Watch” – feltörekvő fiatalok kategóriában régiós 16. helyezés (magyar cégek között a 2. hely).
2024-ben a Pepita Group megnyerte a HungarEcomm Stars díjat Nagycsillag kategóriában, amelyben a 10 milliárd forint feletti árbevételű magyar vállalatokat rangsorolták.
A Growww Digital elismerése: a cég bekerült azon 50 kiemelkedő online exportőr közé, akik a kelet-közép-európai régióban tevékenykednek.