EgyébKiemelt

Életmentő magyar fejlesztések – A környezet védelme érdekében

Ha magyar találmányokat emlegetünk, legtöbbször a Rubik-kocka, a gyufa vagy a golyóstoll jut az emberek eszébe, amelyek annak idején az egész világ számára maradandó felfedezést jelentettek. Hazai innovatív megoldásokból szerencsére napjainkban sincs hiány, sok újítás gyakran a környezetvédelem területén születik.

Van olyan helyzet, amikor aprónak tűnő óvintézkedés is kulcsfontosságú lehet – ennek szakértője a BÁRCZY környezetvédelmi márka, mely fogalom az ipari folyadékszennyezések kezelésének szegmensében innovatív saját szabadalmaival és eszközeivel. Az ipar, az építőipar és a közlekedési szektor megbízható partnereként ISO-tanúsított rendszerekkel és díjnyertes megoldásokkal több mint 30 éve segíti a környezet védelmét. Járványhelyzetben nélkülözhetetlen fertőtlenítő szőnyegük, vagy a csapadékvíz-olajleválasztó berendezéseik bizonyítják, hogy a fenntarthatóság nemcsak a társadalmi, hanem az üzleti siker kulcsa is lehet. Az ügyvezetőasszonnyal, Bárczy Eszterrel beszélgettünk.

– Ha jól tudom a cég első terméke és azóta is zászlóshajója egy innovatív megoldás, a vízből olajat elválasztó technológia.

Bárczy Eszter: Igen, ez édesapám fejlesztése, ő volt az, aki az ipari felitatóanyagokat behozta a magyar piacra. Amikor ezt elkezdte a 90-es évek elején, akkor még csak fűrészport, géprongyot, homokot használtak a folyadékbalesetek elhárítására. Ő hozott be egy olyan mikroszálas felitató anyag termékcsaládot, amivel ezt hatékonyabban és gyorsabban lehetett elvégezni. A 90-es években a szocialista ipar romjain nagyon sok volt az olajszennyeződés. Korábban senki nem használta az olajszelektív anyagokat arra, hogy áramló vízből leválassza az olajos szennyeződéseket. Igazából nem maga az anyag volt a találmányának a lényege, édesapám egy olyan új felhasználási módot talált, amire korábban senki más nem gondolt.

– Voltaképpen milyen anyagról van itt szó?

Bárczy Eszter: Az anyag egy olyan speciális mikroszálas felitató anyag, ami csak olajjal és olajszármazékokkal nedvesedik. Azokat magába szívja, a vizet pedig lepergeti.

– Ezen a műszaki-technológiai alapon termékfejlesztés és új alkalmazási területek keresése is folyik?

Bárczy Eszter: Természetesen. Ennek a szelektív szűrési technikának különböző alkalmazási területeire saját szabadalmakkal is rendelkezünk. Két megoldás ebből a legnépszerűbb: az egyik a hagyományos utcai víznyelőkbe helyezett szűrőkosár, amit úgy kell elképzelni, mint egy lombfogó kosarat, ami ki van egészítve egy szűrő felülettel. A másik terület a hidak szerkezetébe épített szintén csapadékvíz kezelésére szolgáló olajleválasztó berendezés, amellyel megelőzhető a folyók szennyezése. Mivel minden hídnak más a szerkezete, más a vízelvezetése, a méretei, a formája, ezért mindnél egyedi műszaki megoldásra van szükség. Korábban ez magán a hídtesten nem is volt lehetséges, a csapadékvizet kivezették a parton elhelyezett klasszikus olajfogó műtárgyba. Ezzel szemben a mi szelektív szűrési technikánk már a hídszerkezeten is használható. Erre példa a Rákóczi-híd, ahol 168 darab kis méretű olajleválasztó van a híd szerkezetébe beépítve, így a vízkezelés már víznyelőben megtörténik, ahonnan a tisztított víz közvetlenül a Dunába érkezik.

– Beszéljünk egy másik termékről, ami a jelenlegi állatállomány fertőzések idején különösen fontos. Ez az önök által kifejlesztett fertőtlenítő szőnyeg.

– Bárczy Eszter: Valóban, erre a szőnyegre nagy szükség van most ebben a helyzetben és itt mutatkozik meg a gyors reagálás fontossága. A kerékfertőtlenítő szőnyeg több változatban elérhető volt a világpiacon. Amikor elkezdődött ez a járványhelyzet, azzal szembesültünk, hogy belátható időn belül sem az angol, sem a lengyel beszállító nem tud teljesíteni, annyira megnövekedtek az igények. Nálunk akkor már folyamatban volt egy termékfejlesztés, amin féléve dolgoztunk, a prototípus január óta terepi tesztelés alatt állt. Amikor beütött a járványhelyzet, nagyon rövid idő alatt lezártuk a fejlesztést és sorozatgyártásba adtuk a terméket. A két hónapos teszt eredményünk birtokában tudtuk, hogy az általunk összeállított fertőtlenítő szőnyeg bírja a terhelést és jól végzi a feladatát.

– Innováció és környezettudatosság. Ezek most a gazdasági fejlődés kulcsszavai között vannak. Nagy presztízzsel bírnak az ezeken a területeken jól teljesítő vállalatok. Valószínűleg a BÁRCZY márkának a MagyarBrands díjat odaítélő szakmai testület is ezt ismerte el.

– Bárczy Eszter: Nálunk a fenntarthatóság nem egy friss trend, mi 30 éve ebben éljük a mindennapjainkat. A szüleim vegyészmérnökök, én környezetmérnökként végeztem. A kollégák között is több környezetmérnök van, de a nem szakirányú végzettségű kollégák között is sokan természetjárók. Nemcsak a termékeink szolgálják a környezet védelmét. Egyértelmű volt, hogy 2020-ban, amikor végre saját telephelyet építhettünk, ezt már úgy terveztük meg, hogy emissziómentes legyen. A gázt be sem köttettük, az energiát napelemekkel termeljük, hőszivattyúval hűtünk-fűtünk, a telephelynek így nincsen széndioxid kibocsátása. Járműflottánkat folyamatosan cseréljük elektromosra, amihez szintén magunknak termeljük meg az elektromos áramot.

– Az imént említette a kollégákat. Mindenhol nagy probléma a megfelelő szakembergárda megtalálása és megtartása. Hogyan állnak ezen a téren?

Bárczy Eszter: A rangidős kolléga idén 20. éve dolgozik nálunk, de a többiek is 10-15 éve velünk vannak. Stabil, összeszokott csapattal dolgozunk, nagyon büszkék vagyunk a munkatársainkra!

– Elismerésekben is látja munkájuk visszaigazolását? Ilyen például a MagyarBrands innovációs kategóriában történt díjazás is.

– Bárczy Eszter: Nem az elismerésekért dolgozunk, de nyilván nagy büszkeség, ha elismerik a munkánkat és más is látja benne az értéket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük