AdatDíjazási rendszerekMárkaépítés

A világ legértékesebb márkái

Márkarangsorok világszerte

Az Apple a világ legértékesebb márkája, de 2024-ben fellendül a mesterségesintelligencia-szektor is – ez derült ki a brit piackutató, a Brand Finance idei és tavalyi márkaértékelését összefoglaló kutatásokból.

Az Apple márkaértéke 74%-kal nőtt
Az Apple igazán kivételes márkaérték-növekedést ért el az elmúlt évben, márkaértéke egyetlen év alatt majdnem megduplázódott, 516,6 milliárd dollárra nőtt. Köszönheti ezt annak, hogy megőrizte domináns pozícióját a prémium okostelefonok piacán, miközben növelte eladásait a hordható eszközök és az olyan kiegészítő szolgáltatások terén, mint az Apple TV. Az idei növekedés megközelítőleg megegyezik a Starbucks, a Mercedes-Benz, a Tesla és a Porsche márkáinak összértékével együtt – állapította meg legutóbbi kutatásában a brit Brand Finance piackutató és tanácsadó cég.

A mesterségesintelligencia-szektor fellendül
Az idei jelentés szerint az egyik legszembetűnőbb változás a mesterséges intelligenciába sokat fektetett vállalkozások jelentős nyeresége, mint a Microsoft és az NVIDIA. A Microsoft a tavalyi negyedikről a második helyre ugrott a rangsorban, márkaértéke 78%-kal 340,4 milliárd USD-ra nőtt, míg az NVIDIA, az egyik legfontosabb chipszállító, 163%-kal 44,5 milliárd USD-ra növelte a márkaértékét, ezzel a leggyorsabban növekvő márkává vált ebben az évben. A Brand Finance kutatása szerint a márkát a közvélemény rendkívül innovatívnak tartja, miközben ismertsége, és a vele szembeni ajánlási hajlandóság szintje is évről évre nő.

A Google megőrizte a harmadik pozícióját, 19%-kal, 333,4 milliárd dollárra nőtt a márkaértéke, amelyet a kutatók nagyrészt a mesterséges intelligencia körüli látványos kommunikációjának tulajdonítanak. Mindeközben az Amazon az első helyről a negyedikre esik vissza a világ legértékesebb márkáinak rangsorában.

WeChat – tarolt a kínai márka is
A márkák relatív erejét is meghatározza a Brand Finance éves kutatásában, a marketingbefektetések, az érdekelt felek tőkéje és az üzleti teljesítmény alapján. A legmagasabb nettó promóciós pontszámot a kínai üzenetküldő óriás, a WeChat érte el, ezzel kiérdemelve a világ legerősebb márkája címet. A WeChat szolgáltatását Kínában a megkérdezett válaszadók 81%-a jelenleg is használja.

A legértékesebb európai márka a Deutsche Telekom
A német távközlési szolgáltató, a Deutsche Telekom a legértékesebb európai márka címét az európai piacokon elért erőteljes bevételnövekedésnek és a növekvő ügyfélszámnak köszönheti. Márkaértéke 17%-kal 60,7 milliárd euróra nőtt, megelőzve a korábbi bajnok Mercedes-Benzt. Dobogós harmadik lett a szintén német Allianz Group megelőzve a Shellt, megszilárdítva pozícióját a világ egyik legnagyobb és legmegbízhatóbb pénzintézeteként.

A legmagasabb fenntarthatósági érték a Porsche márkáé
Az autóipar számlájára írható negatív környezeti hatások ellenére a Porsche egyike azon luxusautó-márkáknak, amelyek az ESG-elveket beépítik kommunikációs stratégiájukba, ezzel ébresztve a fogyasztókban szimpátiát. A Porsche elkötelezte magát amellett, hogy több elektromos és hibrid járművet kínál, a tisztább energiaforrásokat népszerűsíti és innovatív technológiákat alkalmaz az energiahatékonyság javítása és a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében. Ez tette lehetővé, hogy a Brand Finance Europe 500-as listáján a Porsche szerezze meg a legmagasabb fenntarthatósági értéket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük