Sziget. Ezt a szót hallva mi magyarok, biztosan ugyanarra gondolunk: Európa egyik legnagyobb könnyűzenei és kulturális fesztiváljára, melynek minden év augusztusában a Hajógyári Sziget ad otthont immár 31 éve. Talán nem túlzás azt állítani, hogy már nem csak mi, magyarok vagyunk ezzel így, legfeljebb a „The Island of Freedom” kiegészítést kell a márkanévhez érteni. Nem véletlen, hogy a Superbrands nemzetközi márkaértékelési program két évtizedes hazai fennállása alatt a Sziget minden évben elnyerte a rangos Superbrands díjat, de más díjazási listákon is az élen jár.
A Szigetre is, mint oly sok más dologra, érvényes a mondás: nem jöhetett volna létre, ha nincs a rendszerváltás. A létező szocializmus évtizedeiben a szervezett nyári buliknak főként a KISZ építőtáborai adták a keretet. Az ideológia megszűnt, de magával sodorta a nyári táborokat is. Helyettük viszont nem volt semmi más. Néhány együttes ugyan rendezett nyári táborokat, a Sziámi frontembere, Müller Péter Gerendai Károllyal, az együttes menedzserével azonban mást és többet akart. Egyre többet beszélgettek arról, hogy jó volna egy olyan nagyszabású fesztivál, ami az odalátogatók számára nyaralási, koncertezési és más szórakozási lehetőségeket is kínál.
Akkor és most
Az első fesztiválon, 1993-ban két színpadon, kétszáz koncertet adtak a zenekarok, nyolcvan filmet vetítettek a szabadtéri moziban. Ezeken kívül negyven színházi produkciót is bemutattak a vendégeknek, és 43 ezer fizető nézőt csalogattak be a „Kell egy hét együttlét!”, meg a „Sem VIT, sem Woodstock” szlogenek. 1994-ben kapóra jött, hogy a legendává vált woodstock-i fesztiválnak éppen 25 éves évfordulója volt, így az Eurowoodstock egyfajta tisztelgés volt a történelemmé vált amerikai találkozó előtt, nem csupán magyar, hanem külföldi fellépőkkel is. A közönség tódult a bulira, éppen százezerrel többen jöttek el, mint egy évvel korábban. A Sziget ekkor már egy folyamatos fejlődési pályára lépett, egyre több programhelyszín bukkant fel a Szigeten, sorra érkeztek nagy világsztárok, és a Sziget nemzetközi szinten is egyre népszerűbb lett.
Több listát is vezet
A nagy presztízsű európai fesztivál elismerés, a European Festival Awards eddigi történetében a Sziget kétszer hozta el a „Legjobb Nagyfesztivál” fődíjat, két alkalommal nyert a „Best Line-up” kategóriában is, és nem volt olyan év, hogy a Sziget ne jutott volna valamilyen kategóriában a legjobbak közé. Legutóbb idén, a “Take a stand”, azaz a társadalmi ügyek melletti „Kiállás” kategóriában díjazta az európai szakemberekből álló zsűri a Sziget törekvéseit. Hogy a fesztivál az elsők között van világviszonylatban is, azt a Slingo által még nyáron közzétett, a világ legnagyobb zenei fesztiváljait felvonultató és értékelő listája is mutatja: a Sziget került náluk az első helyre megelőzve az Egyesült királyságbeli Glastonbury-t, a kolozsvári Untold fesztivált, valamint a belga Boom városában megrendezésre kerülő Tomorrowlandet. A Sziget hazai megítélése is topon van, a Magyarország vezető márkáit értékelő Superbrands Programban huszadik alkalommal lett díjazott a márka. Ez utóbbi eredmény azért is kiemelkedő, mert a Superbrands díj elnyeréséhez stabil gazdasági eredményeket, egyre erősödő fogyasztói ismertséget és kedveltséget, valamint értékteremtő márkaépítő aktivitásokat egyaránt fel kell tudni mutatni.
„Több, mint 30 évvel ezelőtt nekünk is volt egy álmunk: egy hely, ahol egy hétig együtt lehetünk, ahol mindenki megélheti a személyes szabadságát, a flow-t, amit egy vibráló fesztivál nyújthat, ahol megférnek egymás mellett különböző stílusok, programok és kultúrák. A Sziget hamar szimbólummá vált. Egy önfeledt, ideális világgá, ahová belépve magunk mögött hagyjuk a mindennapok gondjait, a „kinti hétköznapok” félelmeit, megosztottságát, igazságtalanságait. Ahol valóban átélhető a szeretet forradalma, az elfogadás, az együvé tartozás. Diákszigetből a Szabadság Szigete lettünk. A Sziget és nemzetközi közössége együtt valósította meg azt az „álom-államot”, amit ma már szerte a világban a Szabadság Szigetének ismernek. A Sziget az a hely, ahol szabadon lehetünk önmagunk, ahol szabadon válhatunk azzá, amivé csak szeretnénk.A Sziget alapértékei harminc éve változatlanok. Hiszünk a kulturális sokszínűségben, a különbözőség elfogadásában, az egymás iránti figyelemben, a közösség erejében, a személyes boldogsághoz való jogban, a szeretet erejében, bármi is történjék közel s távol körülöttünk a világban.” – mondta Kádár Tamás főszervező
A Superbrands Magyarországról
2004 a nagy kezdetek éve volt. A Google bevezette a Gmailt, sor került az első Skype hívásra, és elindult a thefacebook oldal is. Magyarország vezető márkáit pedig először értékelte a nemzetközi Superbrands Program, és teszi ezt minden évben az azóta eltelt húsz év során.
A Superbrands mára a széles nagyközönség számára is ismert, a magas minőséget szimbolizáló védjegy, a nemzetközi program keretében a legkiválóbb fogyasztói és üzleti márkák részesülnek díjazásban. A díj odaítéléséről egy többlépcsős előszűrést követően a 40 tagú, független, marketingszakmai és vállalatvezető szakemberekből álló bizottság dönt minden évben. Az elismerés irányt szab a fejlődésre törekvő piaci szereplők számára, és a hazai márkáknak példát mutat a sikeres márkaépítéshez.
A díj olyan pozitív visszajelzés a brandről, amely szakmai alapon emeli ki a legjobbakat. A díjat odaítélő bizottság az ágazat elismert szakembereiből áll, akik döntésükkel tanúsítják a márkák eddigi sikerességét és hitelességét. A jelölés kizárólag szakmai szempontok alapján történik, arra sem pályázni, sem jelentkezni nem lehet.
A cikk megjelenését a Superbrands Magyarország támogatta.